Biustonosz sportowy musi spełniać wysokie wymagania. To stanik do zadań specjalnych.

Pierwsza zasada walki sportowej brzmi: staraj się uzyskać najwyższe wyniki podczas ćwiczeń. Problem w tym, że biust utrudnia sportsmance osiąganie dobrych wyników, jeśli nie został ujarzmiony. Z każdym krokiem, piersi nie tylko poruszają się w górę i w dół, ale również na boki. Jest to wysoce niewygodne i nawet bolesne. Nie służy z pewnością piersiom, ich urodzie, ani zdrowiu. W czasie biegu biust przemieszcza się trzykrotnie intensywniej, niż w czasie zwykłego chodu. Podstawowe zadanie jakie musi spełnić biustonosz sportowy to ograniczenie ruch, a w zasadzie unieruchomienie go. Istotne jest zminimalizowanie wstrząsów, drgań i przeciążeń, które naruszają tkankę piersi. Zwykły biustonosz ogranicza ruch piersi o około 38%, natomiast sportowy o około 74%. Zły stanik używany podczas sportowych wysiłków może doprowadzić biust do deformacji. Raz rozciągnięta tkanka, z jakiej zbudowane są piersi już nie wraca do swojej pierwotnej postaci.

Dobry biustonosz sportowy może ograniczyć przemieszczanie się biustu o połowę, co jest kluczem do oszczędzania struktury piersi, mówi Joanna Scurr, biomechanik na Uniwersytecie w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Ponieważ piersi wykonane są z tkanki miękkiej, niestety, nie z mięśni. To, co trzyma piersi, to otaczająca je skóra i więzadło wewnętrzne Coopera, zwoje wstęg sprężystych, które istnieją po to, by amortyzować ruchy piersi i działać przeciwko grawitacji. Każdy z tych narządów w naszym organizmie niestety ulega rozciągnięciu z biegiem czasu i może powodować opadanie piersi.

Jak można chronić biust, uprawiając sport? Kobiety decydując się na zakup stanika sportowego kierują się zasadą: mniejsza miseczka i większy obwód, niż trzeba.

biustonosz-sportowy

Kompresja lub hermetyzacja ?

Kompresja : biustonosze, sprawdzające się tylko dla mniejszych miseczek (A i B ) lub do treningów z niskim lub umiarkowanym wysiłkiem. Dociskają maksymalnie piersi do klatki piersiowej.

Enkapsulacja : biustonosze sportowe innego stylu, indywidualnie dopasowywane do wielkości każdej piersi osobno, są lepsze dla większych piersi kobiecych, niż te ze stylu kompresja.

Pozostałe to również stabilne staniki, dopasowywane do każdej piersi, ale dodatkowo z taśmą pod biustem, która sprawia, że nawet spory biust utrzymywany jest lepiej na swoim miejscu.

Bez rękawów i szerokie ramiączka?

Bez rękawów: ponieważ z rękawami są za ciasne w plecach. Ramiączka powinny być zakotwiczone w biustonoszu bliżej ciała, zapewniając większe wsparcie dla biustu.

Szerokie ramiączka: Szerokie szelki pomagają rozprowadzić równomiernie ciężar, robią to lepiej niż te skrojone na plecach w kształt litery T. Takie plecy to kwestia kluczowa dla większych miseczek. Ramiączka powinny być regulowane i miękko wyściełane .

Dobre zapięcie to 70 procent sukcesu jeśli chodzi o stabilne podparcie biustonosza. Jest to szczególnie istotne oczywiście w przypadku większych piersi. Sprawdzanie skuteczności stanika sportowego polega przede wszystkim na sprawdzaniu jego elastyczności, która naturalnie nie powinna być zbyt duża w tym przypadku. Biustonosze sportowe są na ogół wykonane z grubszych tkanin, przepuszczających powietrze. Taki materiał jest w stanie dobrze podtrzymywać biust i modelować go, nadawać właściwy kształt. Materiał nie tylko przepuszcza powietrze, ale również absorbuje wilgoć ze skóry, dopuszcza świeże powietrze do ciała, dzięki czemu można uniknąć wszelkich otarć.

Jak dbać o sportowy stanik tak, by służył nam jak najdłużej? Należy prać  biustonosz sportowy w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Unikać zmiękczających płynów i wybielaczy.
Suszyć je rozłożone płasko na ręczniku. Jeśli chcemy suszyć stanik sportowy w suszarce, należy wtedy używać tylko cyklu suszenia na zimno, ponieważ ciepło rozkłada niestety spandex .
Za nowym biustonoszem należy zacząć się rozglądać, jeśli końce obszycia spandexu zrobią się przetarte lub tkanina nie wraca na powrót do formy po praniu. Średnia długość życia stanika sportowego to dziewięć do piętnastu  miesięcy regularnego używania.

Na forum medme również powstał wątek o biustonoszach sportowych.